Recenzje

Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci – #04 Klasyczne gry w nowej odsłonie

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci - Klasyczne gry w nowej odsłonie

Jest kilka takich zdań w języku polskim, których unikam jak ognia. Należą do nich: „A nie mówiłam”, „Bo tak” i „A za moich czasów…”. Szczególnie to ostatnie przyprawia mnie o zimne dreszcze. Jeśli macie dzieci, wiecie, o czym mówię – „młoda mama” to własność publiczna, każdy może podejść do niej na ulicy albo na poczcie i zacząć zdanie w ten sposób, kończąc zgrabną formułką, po której nic, tylko uciekać, bo dyskutować nie ma sensu. Ale nie o macierzyństwie chciałam dziś pisać, tylko o grach! Przedstawiam Wam trzy klasyczne gry, które od czasów rozrysowywania ich na kartce papieru przeszły ogromną ewolucję.

Odcinek 04 – Klasyczne gry w nowej odsłonie

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia roku 2017 spotykaliśmy się na żywo na Facebooku, żeby rozmawiać o książkach i grach dla dzieci. Cykl „Przy stoliku” obejmował sześć spotkań, a na czwartym z nich pokazałam Wam klasyczne gry w nowej odsłonie. Tym, co je łączy, jest estetyczne wykonanie i kilka dodatkowych zasad, które sprawiają, że klasyka weszła w zupełnie inny wymiar!

Gobblety

Wariacja na temat gry „kółko i krzyżyk” w wersji dla najmłodszych. Plansza 3 x 3 składa się z czterech patyczków, a na jej polach umieszczamy sympatyczne figurki gobbletów. Stwory są dostępne w trzech rozmiarach, można je przestawiać na planszy i – uwaga! – większymi da się zjadać mniejsze! Te dwie drobne modyfikacje sprawiają, że najprostsze „kółko i krzyżyk” zmienia się w niesamowicie intrygującą rozgrywkę.

Gra do kupienia TUTAJ

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci - Klasyczne gry - Gobblety

Trexo

Znów „kółko i krzyżyk”, tym razem dla starszych. Plansza jest większa, a w linii musimy ułożyć aż pięć swoich figur. Za każdym razem dokładamy klocek domina, na którym jest i kółko, i krzyżyk. Jakby tego było mało, budujemy w kilku wymiarach – klocki można ustawiać jeden na drugim. Do samego końca nie wiadomo, kto zwycięży!

Gra do kupienia TUTAJ

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci - Klasyczne gry - Trexo

Ubongo

Ubongo wydawnictwa Egmont to papierowa wersja tetrisa. Pamiętacie klocki spadające z nieba, które trzeba było ustawiać w linie? Tutaj gracze dysponują zamkniętą pulą takich właśnie kształtów, a ich zadaniem jest ułożenie ich na planszy tak, żeby zakryły wszystkie pola. Oczywiście gramy na czas, a liczba kombinacji i plansz jest tak duża, że ta zabawa długo się Wam nie znudzi.

Gra do kupienia TUTAJ

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci - Klasyczne gry - Ubongo

Kolejne odsłony cyklu „Przy stoliku – o książkach i grach dla dzieci” możecie śledzić na moim facebookowym fanpage’u w zakładce Filmy!

A jakie gry planszowe Wy lubicie najbardziej?

Komentarzy: 2

  1. Zapewniam Cię, że za dwadzieścia lat sama będziesz mówiła „za moich czasów”. Mnie też się kiedyś wydawało, że nigdy takich słów nie wypowiem, a teraz zdarzają mi się niemal codziennie. Cierpliwości, młoda mamo… :->

    1. Nie strasz 😀
      Moi Rodzice tak nie mówią – liczę na to, że i mnie się uda tego uniknąć. Nie ma chyba słów, do których czułabym większą antypatię 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *