Recenzje

Książki o ojcach – 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej

Przez przypadek w tytule pojawiła się mała niezręczność językowa, ale postanowiłam ją zostawić, bo jest znacząca. Przedstawiam Wam dziś 5 książek dla dzieci – z tatusiami w roli głównej i równocześnie dla dzieci z tatusiami. Bo to książki do czytania dla całej rodziny. Sprawią, że się uśmiechniecie, może westchniecie z nostalgią, a może nawet na chwilę zadumacie. Zobaczcie, jakie książki o ojcach dla Was przygotowałam.

Książki o ojcach – obejrzyj i posłuchaj!

Hervé Tullet, Super Tata (Wyd. Babaryba)

Zacznijmy od tego, że książka ma w tytule błąd ortograficzny. „Super” to przedrostek, który powinien być zapisany łącznie z wyrazem następującym po nim. Pomińmy jednak tę drobną niezręczność i zajrzyjmy do środka. Tullet po raz kolejny uraczył nas zabawną kartonówką, rodzajem książki-zabawki. Tym razem to opowieść o tacie, który ma supersiłę – potrafi dzięki mocy swoich rąk przychylić nieba żonie i dzieciom. Jego ramiona są tak pojemne, że z łatwością zmieści się między nimi cała rodzina. Taki właśnie powinien być supertata!

Inną niezwykłą książkę Tulleta przedstawiałam na nagraniu opowiadającym o dużych książkach – zobaczcie to koniecznie!

Książka do kupienia TUTAJ

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej Super Tata

Wojciech Mikołuszko, Tato, a dlaczego?, rys. Tomasz Samojlik (Oficyna Wydawnicza Multico)

Znacie to? Nieustający ciąg pytań: „dlaczego?”, „po co?”, „ale jak?”. Mój syn przeszedł kiedyś samego siebie, pytając: „Ale dlaczego dlaczego?”. W pewnym momencie nawet najbardziej wytrwałemu rodzicowi kończy się cierpliwość. Wojciech Mikołuszko, ojciec dwójki dzieci, doskonale o tym wie i właśnie dlatego stworzył książkę, która będzie oddechem dla wielu zmęczonych rodziców. Zamiast silić się na odpowiedzi, wystarczy przeczytać, co autor ma do powiedzenia na temat tego, skąd się bierze deszcz, po co są komary i dlaczego miód jest zdrowy. A to wszystko zabawnie zilustrowane przez Tomasza Samojlika, autora sagi o Ryjówkach i książek o żubrze Pompiku. Doborowe towarzystwo!

Książka do kupienia TUTAJ

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej Tato a dlaczego

Barbara Stenka, Tatax i inne historyjki o tatusiach, rys. Artur Nowicki (Wyd. Bis)

Tatax to książka dla nieco starszych dzieci – uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej będą mogli samodzielnie przeczytać te opowiadania o… No właśnie – o czym? Lepiej byłoby zapytać: „O kim?”. Tatax to zbiór historii o ojcach, którzy są superbohaterami. Nie, wcale nie mają nadprzyrodzonych właściwości, chyba żeby uznać za takie umiejętność zamiany w zabawę każdej, nawet najbardziej prozaicznej czynności, chociażby leżenia na łące i patrzenia na chmury. Część z tych ojców opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi, inni mają dziwaczne hobby, jeszcze inni muszą pomóc swoim dzieciom w zmaganiach z dokuczającymi maluchom kolegami. Proza życia. Ale podniesiona przez Barbarę Stenkę do rangi superbohaterstwa.

Książka do kupienia TUTAJ

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej Tatax

Agnieszka Świętek, Obiecanki (Kultura Gniewu)

Obiecanki to pierwszy z dwóch komiksów o ojcach, które chcę Wam pokazać. To tytuł niezwykły w tym zestawieniu, bo opowiada o ojcu, którego nie ma. Bohaterami są członkowie rodziny szopów. Być może to zwierzę zostało wybrane do zilustrowania problemu nieobecności taty dlatego, że szopy w naturze rzeczywiście opuszczają swoje partnerki i nie zajmują się wychowywaniem potomstwa. Tak właśnie dzieje się w komiksie. Widzimy mamę, która popada w stany depresyjne, młodszą siostrę – dziecko święcie wierzące, że kiedyś jeszcze będzie „normalnie”, i nastolatkę, która zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i zmaga się ze swoimi uczuciami. A te uczucia krążą wokół złości, buntu i ogromnej tęsknoty. Tę ostatnią symbolizuje kolor żółty, pojawiający się w książce za każdym razem, kiedy wątek ojcowski się zagęszcza. Czy tata stanie na wysokości zadania i wróci, by zaistnieć w życiu swoich córek? To już musicie doczytać sami.

Książka do kupienia TUTAJ

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej Obiecanki

Miguel Gallardo, Maria i ja (Egmont)

O tej książce pisałam już kiedyś, odeślę Was więc teraz do tego artykułu. Wspomnę tylko, że znajdziecie w niej nie tylko historię rozbitej rodziny i taty, który obejmuje opieką swoją córkę. To także opowieść o autyzmie i o ludziach, którzy nie rozumieją, jak to jest być innym. A może nie innym, tylko wyjątkowym? Przecież każdy z nas jest wyjątkowy – jak twierdzi główna bohaterka, Maria.

Książka do kupienia TUTAJ

Książki o ojcach - 5 książek dla dzieci z tatusiami w roli głównej Maria i ja

Znacie inne książki o ojcach? Podzielcie się tytułami w komentarzu lub na Facebooku!

Komentarzy: 1

  1. Polecam książkę „Mus jabłkowy”, o tacie, który czasami się złości, ale bardzo kocha swoje dziecko. Kupiłam mężowi na dzień ojca, czyta ją dzieciom kiedy go czymś zdenerwują. Uspokaja go 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *