Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci – #03 Książki niezwykłe
Wiecie, że są na świecie ludzie, którzy uważają, że książki są nudne? Trudno w to uwierzyć. Szczególnie dzisiaj, kiedy wydawnictwa serwują nam nie tylko prosto opowiedziane historie, z mniej lub bardziej wyszukanymi ilustracjami, ale mają w zanadrzu także prawdziwe cuda! Książki niezwykłe – bo tak je nazywam – to pop-upy zahaczające o trzeci wymiar, książki z okienkami, rozkładane, książki interaktywne. Jest ich mnóstwo i zapewniam, że nie tylko maluchy będą nimi zachwycone. Zresztą – zobaczcie sami!
Odcinek 03 – Książki niezwykłe
Live, którego bohaterami były książki niezwykłe, prezentuje więcej tytułów niż te opisane poniżej. Nie mogłam się powstrzymać i pokazałam na nim także książki, które są dziś już trudne do zdobycia. Można je jeszcze wyszperać na Allegro albo w czeluściach Internetu, ale księgarnie już nie prowadzą ich sprzedaży. Cóż, nie ma czego żałować. Co roku na półki trafiają kolejne tytuły, które mogą nosić dumne miano niezwykłych.
Julian Tuwim, Lokomotywa, il. Jan Marcin Szancer (Oficyna Wydawnicza G&P)
Zaczynamy od klasyki. Lokomotywę najbardziej lubię właśnie w tym wydaniu – z ilustracjami Szancera i w wersji harmonijkowej. Rozkładanie książki idealnie współgra z rytmem tekstu. Uwaga! Tego wiersza nie można czytać bez zaangażowania. Dziecko musi wyczuć rytm jadącego pociągu.
Książka do kupienia TUTAJ
Anna Clara-Tidholm (tekst i ilustracje), Jest tam kto? oraz Wymyśl coś! (Zakamarki)
To dwie kartonowe książeczki dla najmłodszych. Proste, kolorowe, ale nie pstrokate ilustracje, niewiele tekstu, wyraźny rytm, który pomaga dziecku uczestniczyć w „czytaniu” książki. W Jest tam kto? dodatkowo można pukać do wyrysowanych na kolejnych stronach drzwi, a w Wymyśl coś! wspólnie z bohaterami próbujemy znaleźć najlepszą zabawę, dopóki sen nas nie zmorzy.
Książki do kupienia TUTAJ i TUTAJ
Kaori Takahashi, Puk, puk! (Wydawnictwo Dwie Siostry)
To zdecydowanie nie jest książka dla najmłodszych – szybko zostałaby rozerwana na strzępy. Bałam się, oddając ją pierwszy raz w ręce moich dzieci, ale okazuje się, że mają lepsze zdolności składania map niż ich mama. W Puk, puk! towarzyszymy małej dziewczynce w poszukiwaniu jej misia. Bohaterka odwiedza kolejnych sąsiadów, wspinając się na coraz wyższe piętra w bloku, a my razem z nią – i to dosłownie. Trud zostanie wynagrodzony. Po obejrzeniu wszystkich wnętrz (a każde jest inne i każde ciekawe!) będziemy mogli szybko zbiec z nią po schodach. A potem przyjdzie czas na składanie książki…
Książka do kupienia TUTAJ
Anouck Boisrobert, Louis Rigaud (tekst i ilustracje), W głębinach oceanu (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Nigdy jeszcze nie miałam w rękach tak rozbudowanej książki typu pop-up. Autorzy zabierają nas w podróż po głębinach oceanu, które kryją nie tylko przepiękne rafy koralowe, ale też mnóstwo wstydliwych błędów człowieka, nieumiejącego zadbać o swoje naturalne środowisko. W głębinach oceanu to historia z ekologią w tle, opowiedziana w sposób, jakiego jeszcze nie mieliście okazji doświadczyć!
Książka do kupienia TUTAJ
Sophie Strady, W lesie, il. Anouck Boisrobert, Louis Rigaud (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Drugi zachwycający pop-up Wydawnictwa Dwie Siostry. Tym razem towarzyszymy małemu leniwcowi, który śpi smacznie na gałęzi, nieświadomy, że jego las właśnie przestaje istnieć. Na kolejnych rozkładówkach drzew wyrasta coraz mniej, a ponad ich koronami widać złowrogie maszyny. W tej książce las odradza się szybko – również dzięki człowiekowi – niestety w życiu nie wygląda to tak różowo i musimy o tym pamiętać. Takie tytuły jak W lesie powinny być obowiązkowymi pozycjami na półce każdego dziecka.
Książka do kupienia TUTAJ