Recenzje

Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci – #01 Duże książki

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki

Kupowanie książek przez Internet jest bardzo wygodne. Nie tracimy czasu, możemy porównać ceny w różnych księgarniach albo na stronach wydawnictw, a w rezultacie – nie przepłacamy. Ale też nie mamy możliwości przekartkowania książki, zobaczenia, jak wygląda „na żywo”, jaką ma okładkę, jak się ją trzyma w dłoni. Właśnie po to wymyśliłam cykl transmisji live na Facebooku, zatytułowanych: „Przy stoliku – o książkach i grach dla dzieci”.

Przy stoliku – w każdy wtorek

Spotykamy się co tydzień: we wtorki o godzinie 21.00. Ja siedzę na dywanie przy stoliku w moim salonie, a Wy – gdzie tylko chcecie: w łóżku, na kanapie, w samochodzie. Potrzebujecie tylko komputera lub telefonu z dostępem do Internetu. Pokażę Wam książki i gry dla dzieci, które warto mieć i które sprawdzą się idealnie na prezenty dla Waszych bliskich. Przekartkujemy je, omówimy, obejrzymy, a w przypadku gier – wytłumaczę Wam zasady i pokażę, jak wygląda przykładowa rozgrywka. Nie będziecie już musieli decydować się na zakupy w ciemno!

Wszystkie nagrania będą dostępne na Facebooku zaraz po emisji i na blogu – kilka dni później. Ale jeśli tylko znajdziecie czas – bądźcie na żywo! Będziecie mogli zadać pytanie, dopowiedzieć coś, a ja wytłumaczę i pokażę to, co Was szczególnie zainteresuje.

Odcinek 01 – Duże książki

Każdy odcinek ma swój temat przewodni. Pierwszym były „Duże książki”. Zobaczcie, jak przebiegło spotkanie! Poniżej możecie też przeczytać skrót – kilka zdań o każdej omawianej książce. Zapraszam!

Kate Davies, Gabinet anatomii, il. Carnovsky (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Nowość! Genialnie wykonana książka wprowadzająca dzieci w tajemniczy świat ludzkiego ciała. Składa się z dwóch rodzajów kart – czarno-białe schematy opisują poszczególne części ciała, a kolorowe plansze to prawdziwy rentgen. Dzięki dołączonej zakładce z kolorowymi okienkami na jednym obrazku widzimy raz kości, raz mięśnie, a raz układ krwionośny i narządy wewnętrzne. Nauka nigdy jeszcze nie była tak magiczna.

Książka do kupienia TUTAJ.

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Gabinet anatomii

Hervé Tullet, Książka z dziurą (Wydawnictwo Egmont)

W zasadzie nic niezwykłego – czarno-białe karty przypominają bardziej kolorowankę niż książkę. Gdyby nie wielka dziura przy grzbiecie, można by uznać ten wytwór wyobraźni Hervé Tulleta za kolejną malowankę dla dzieci. A tymczasem dostajemy do rąk zabawkę pozwalającą na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem. Możemy włożyć głowę w dziurę i stać się na chwilę księżniczką lub kwiatem, możemy z własnej ręki utworzyć pomnik na środku ronda albo palcem poprowadzić wyimaginowanego ludzika po ścieżce do celu – trzeba tylko uważać, by nie wpaść do dziury!

Książka do kupienia TUTAJ.

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Książka z dziurą

Michał Rusinek, Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci, il. Joanna Olech, Marta Ignerska (Wydawnictwo Znak)

Jak pisze prof. Jerzy Bralczyk: „Mało rzeczy daje tyle uciechy, co dobrze użyty język”. Michał Rusinek jest mistrzem budowania wierszowanej opowiastki wokół z pozoru nic nieznaczących słów. Tym razem wziął na tapet dziecięce przekleństwa, nazwane przez prof. Bralczyka „rusinkami”. Od teraz wszystkie dzieci w chwili złości wykrzykują: „Pucho marna!”, „Do stu Toruniów!” albo „Ty lejeniu!”.

Obecnie dostępna w nowym wydaniu: Michał Rusinek, Jak przekręcać i przeklinać, rys. Joanna Rusinek (Wydawnictwo Znak emotikon), CENA: 36,90 zł

Książka do kupienia TUTAJ.

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Jak przeklinać

Piotr Socha, Pszczoły (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Podobno żyją na ziemi od 120 milionów lat, tyle że na początku były drapieżnikami. Do kwiatów zbliżały się po to, żeby zapolować na inne owady, ale nadszedł dzień, kiedy jedna z nich spróbowała pyłku. W międzyczasie nabrały futerka, do którego pyłek lepiej się kleił, a i same kwiaty zaczęły im dogadzać. W ten oto sposób drapieżne pszczoło-osy zmieniły się w pszczoły wegetarianki, które są z nami do dziś. Tak jest opisana historia pszczół w pięknie ilustrowanej encyklopedii Piotra Sochy. Pozycja obowiązkowa dla każdego małego miłośnika przyrody!

Książka do kupienia TUTAJ.

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Pszczoły

Zima na ulicy Czereśniowej, il. Rotraut Susanne Berner (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Niezwykła kartonówka do opowiadania. Zarys fabuły znajduje się na okładce – tu widzimy głównych bohaterów książki wraz z jednozdaniowym komentarzem, który może nas naprowadzić na początek wspaniałej historii. Ale w którą stronę ona się potoczy, to zależy tylko od nas i od naszej wyobraźni. Uwaga! Dzieci, które nie lubią snucia opowiadań i wyszukiwanek mogą być zawiedzione tą książką. Sytuację może uratować jedynie kreatywny rodzic, który wejdzie w rolę narratora. To zdecydowanie książka do oglądania całymi rodzinami.

Książka do kupienia TUTAJ.

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Zima na ulicy Czereśniowej

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Mapy (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Edycja niebieska to wersja klasyczna, edycja pomarańczowa zawiera 16 dodatkowych rozkładówek. Na kartach stylizowanych na dawne mapy znajdziemy kilkadziesiąt państw świata wraz z charakterystycznymi dla nich elementami. Z legendy możemy odczytać podstawowe dane, jak język, stolica, powierzchnia, liczba mieszkańców danego kraju. Dowiadujemy się także, jak brzmi nazwa państwa w jego języku urzędowym. A na mapie dziesiątki rysunków z lakonicznymi podpisami wprowadzają nas w świat fauny, flory, przemysłu, wynalazków i zabytków. Poznajemy słynne nazwiska i miejsca rekreacji w poszczególnych krajach. Pomoc rodzica będzie niezbędna przy czytaniu także tej książki. Tkwi w niej wielki potencjał, ale żeby go wykorzystać, zaangażowaniem muszą się wykazać i dorośli, i dzieci.

Książka do kupienia TUTAJ (pomarańczowa) i TUTAJ (niebieska).

Live Przy stoliku o książkach i grach dla dzieci Duże książki Mapy

Lubicie duże książki? Czekam na Wasze propozycje najlepszych tytułów!

Komentarz: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *