O kulturze

Jak napisać bestseller? Na podstawie Bestsellerów Empiku 2018

Jak napisać bestseller - Na podstawie Bestsellerów Empiku 2018

Jedni medytują w zaciszu swojej artystycznej pracowni. Inni przygotowują analizę SWOT. Jeszcze inni przekonują, że nie chodzi im o sławę, bo piszą z głębi duszy, dla samych siebie. Wszystkich łączy ten sam cel – chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak napisać bestseller. Tymczasem sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy prześledzić plebiscyt Bestsellery Empiku i wyciągnąć wnioski.

Bestsellery Empiku 2018

Na początek krótko o podstawie naszych analiz, to znaczy o książkach, które uplasowały się na pierwszych miejscach plebiscytu Bestsellery Empiku za rok 2018.

Bestsellery Empiku 2018 - Katarzyna Nosowska A ja żem jej powiedziała

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała…, Wielka Litera

Od wydawcy: „Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu”.

Zbiór oderwanych myśli najlepszej polskiej tekściarki (znacie jej Lilię, kulkę i cyrkiel?). Skromność, niesamowity talent i niebanalne poczucie humoru przełożone na krótkie teksty, a do tego mocno podrasowane graficznie.

Bestsellery Empiku 2018 - Heather Morris Tatuażysta z Auschwitz

Heather Morris, Tatuażysta z Auschwitz, Wydawnictwo Marginesy

Od wydawcy: „Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach”.

Miłość i wojna – najstarszy i najbardziej sprawdzony duet świata w kolejnej odsłonie. Następca Chłopca w pasiastej piżamie i Listy Schindlera. Książka, której przyświecają dwa cele – żeby się podobała i żeby można ją było zekranizować. Wciąż czekamy na to drugie.

Bestsellery Empiku 2018 - Kuba Wojewódzki Kuba Wojewódzki Nieautoryzowana autobiografia

Kuba Wojewódzki, Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia, Wielka Litera

Od wydawcy: „Bezczelna, irytująca i bulwersująca – najlepsza autobiografia celebryty”.

Jeśli wziąć na poważnie słowa recenzji wydawniczej: „Jego autobiografia to skarbnica błyskotliwych bon motów, genialnych ripost, ciętych komentarzy” – pozostaje się zastanowić, jakie proporcje „auto” do „biografii” zachowano. Pewniak z gatunku „kupię pod choinkę”.

Bestsellery Empiku 2018 - Małgorzata Musierowicz Ciotka Zgryzotka

Małgorzata Musierowicz, Ciotka Zgryzotka, 22. tom z serii Jeżycjada, Wydawnictwo Akapit Press

Od wydawcy: „Rozśmiesza, podnosi na duchu i skłania do myślenia”.

Opracowanie graficzne jak w latach 80. i 90., tematyka jak w latach 80. i 90., humor jak w latach 80. i 90. Kolejny ukłon w stronę pokolenia 30- i 40-latków, którzy najtłumniej odwiedzają księgarnie i tęsknią za trzepakiem.

Bestsellery Empiku 2018 - Nela Nela na wyspie rajskich ptaków

Nela, Nela na wyspie rajskich ptaków, Burda Media Polska

Od wydawcy: „W tej książce znajdziesz dużo dodatkowych treści multimedialnych poukrywanych w tajnych kodach!”

Dziesiąta książka młodej reporterki. Jak zawsze mnóstwo zdjęć i trochę ciekawostek urozmaiconych multimediami. Ogromny plus za popularyzowanie czytelnictwa wśród młodych – na miarę XXI wieku.

Czy Twoja książka jest bestsellerem?

Wprowadzenie za nami, czas przejść do konkretów. Jak napisać bestseller? To bardzo proste! Musisz usiąść przed komputerem i… zacząć pisać. Zanim jednak wystawisz swoje dzieło na krytykę publiczności, sprawdź, czy ma szansę wejść na szczyty list rankingowych. W jaki sposób? Pozwól, że poprowadzę Cię za rękę przez ten proces. Czytaj pytania i podążaj za odpowiedziami, a już wkrótce przekonasz się, czy napisałeś bestseller.

Jak napisać bestseller - Czy Twoja książka jest śmieszna?

Odpowiedź: TAK, moja książka jest śmieszna

Przejdź do pytania: „Czy jesteś celebrytą?”.

Odpowiedź: NIE, moja książka nie jest śmieszna

Wybrałeś złą drogę, ale trudno, kontynuujmy. Jeśli Twoja książka nie jest śmieszna (a musisz wiedzieć, że 4 z 5 bestsellerów Empiku 2018 ze smutkiem nie miały nic wspólnego), sytuację może uratować tylko mocny temat, najlepiej wojna. Wojna i miłość. Odpowiedz sobie więc na pytanie:

Jak napisać bestseller - Czy Twoja książka porusza tematykę wojenną?

Odpowiedź: NIE, moja książka nie porusza tematyki wojennej

No cóż, miło, że spróbowałeś, ale niestety – Twoja książka nie jest bestsellerem. Skoro już ją napisałeś, to może spróbuj dodać kilka dowcipnych grafik albo zdjęcia z misiem koala. Wszyscy kochają koale! To zwierzęta, które śpią 20 godzin na dobę i trudnią się zżeraniem eukaliptusów. Napisz o nich i zareklamuj to jako poradnik dla młodych matek (zrozumieją ironię, uwierz mi). To będzie hit! Oczywiście dobrze by było, gdybyś w międzyczasie został celebrytą, ale nie można mieć wszystkiego, prawda?

Odpowiedź: TAK, moja książka porusza tematykę wojenną

Jesteś autorem Tatuażysty z Auschwitz? Gratuluję! Twoja książka otrzymała tytuł Bestsellera Empiku 2018 w kategorii Literatura zagraniczna.

Jak napisać bestseller - Czy jesteś celebrytą?

Odpowiedź: NIE, nie jestem celebrytą

Hmm, nikt nie jest doskonały. Przejdź zatem do pytania: „Czy urodziłeś się w XXI wieku?”.

Odpowiedź: TAK, jestem celebrytą

Możesz zacząć drżeć z ekscytacji, bo Twoja droga do bestsellera właśnie gwałtownie się skróciła. Powiedzmy sobie szczerze – czegokolwiek nie wydasz, sprzeda się jak świeże bułeczki. Musisz tylko pamiętać, żeby książkę wrzucić do księgarń koło listopada, kiedy naród zaczyna zaopatrywać się w prezenty na święta. Okładka ze znaną twarzą znaleziona pod choinką to zawsze strzał w dziesiątkę. Pozostaje jeszcze tylko jedno ważne pytanie:

Jak napisać bestseller - Czy umiesz bulwersować?

Odpowiedź: TAK, umiem bulwersować

Jesteś autorem książki Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia? Gratuluję! Twoja książka otrzymała tytuł Bestsellera Empiku 2018 w kategorii Literatura faktu.

Odpowiedź: NIE, nie umiem bulwersować

Wydaje mi się, że już wiem, jak się sprawy mają, ale Twoje unikanie bycia kontrowersyjnym jest jednak nieco podejrzane. Dla pewności odpowiedz na jeszcze jedno pytanie:

Jak napisać bestseller - Czy jesteś pewien, że jesteś celebrytą?

Odpowiedź: TAK, jestem pewien, że jestem celebrytą

Jesteś autorem książki A ja żem jej powiedziała…? Gratuluję! Twoja książka otrzymała tytuł Bestsellera Empiku 2018 w kategorii Literatura polska.

Odpowiedź: NIE, tak naprawdę nie jestem celebrytą

Tak myślałam! Wobec tego przejdź do kolejnego pytania:

Odpowiedź: NIE, nie urodziłem się w XXI wieku

Jesteś autorem książki Ciotka Zgryzotka? Gratuluję! Twoja książka otrzymała tytuł Bestsellera Empiku 2018 w kategorii Literatura dla młodzieży.

Odpowiedź: TAK, urodziłem się w XXI wieku

Zważ moje słowa, młody przyjacielu – za moich czasów… Nie, wróć! Co prawda wychowałam się w świecie bez smartfonów i Internetu, ale nie usłyszysz takich sentencji z moich ust. A jeśli się zaprzyjaźnimy, to mogę Ci nawet powiedzieć, jak się skacze piąteczki w gumę i jak smakuje oranżada w proszku. Na razie jednak wróćmy do Twojej książki, bo skoro urodziłeś się w XXI wieku, to zostało jeszcze tylko jedno istotne pytanie:

Jak napisać bestseller - Czy już umiesz pisać?

Odpowiedź: NIE, jeszcze nie umiem pisać

A rodzice wiedzą, że grzebiesz w Internecie? Nie stworzyłeś jeszcze bestsellera, młody przyjacielu, ale czytasz dobre blogi, więc wszystko przed Tobą. Za kilkanaście lat spotkajmy się w tym samym miejscu, a z przyjemnością zredaguję Twoją książkę, która na pewno zajmie wysokie pozycje na listach Empiku. O ile Empik będzie jeszcze istniał. I o ile ja będę jeszcze w stanie utrzymać cienkopis w ręce.

Odpowiedź: TAK, już umiem pisać

Jesteś autorem książki Nela na wyspie rajskich ptaków? Gratuluję! Twoja książka otrzymała tytuł Bestsellera Empiku 2018 w kategorii Literatura dla dzieci.

Sprawdź, czy napisałeś bestseller

Jak napisać bestseller?

Tym oto sposobem szczęśliwie dobrnęliśmy do końca. Wiesz już, czy Twoja książka jest bestsellerem, ale pewnie wciąż się zastanawiasz, czy zdradzę, jak taki bestseller napisać. Muszę Cię zmartwić. Nie dowiesz się tego ani ode mnie, ani od Stephena Kinga, ani nawet od Remigiusza Mroza. Spójrz na listy polskich i światowych bestsellerów i zastanów się, co łączy te książki. Odpowiedź brzmi: nic.

Niezbadane są wyroki odbiorców literatury. I nawet jeśli pesymiści powiedzą, że to wcale nie czytelnicy decydują o pierwszych pozycjach na tych listach, ale marketingowcy – dla Ciebie to nie powinno mieć znaczenia. Rób swoje najlepiej, jak potrafisz, i nie próbuj nikogo naśladować, bo co jak co, ale fałsz zawsze wyjdzie na jaw.

A jeśli naprawdę szaleńczo pragniesz zostać autorem bestsellera Empiku, może otuchy doda Ci case study Michała Szafrańskiego. Na podstawie swoich doświadczeń z promocją i sprzedażą książki Zaufanie, czyli waluta przyszłości ujawnił on, że próg wejścia do pierwszej dwudziestki bestsellerów w tej księgarni to zaledwie… 426 egzemplarzy! Może więc bardziej będzie Ci się opłacać, jeśli Twoja książka zostanie bestsellerem wśród Twoich znajomych na Facebooku? Pewnie masz ich więcej. Przemyśl to dobrze!

Jak wygląda autor bestsellerów

Przeprowadziłeś swoją książkę przez ścieżkę pytań i odpowiedzi?
Napisz koniecznie, w którym miejscu się odnalazłeś!


Autorką portretu autora bestsellerów jest Milena Czupryniak. Znajdziesz ją na blogu Cytryniaki i fanpage’u Rysotwory.

Komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *