O kulturze

Wirtualny klub książki #12na12 – czytaj i dyskutuj!

Wirtualny klub książki #12na12 – czytaj i dyskutuj

Na początku była inspiracja, później pomysł, który przerodził się w plan. Aktualnie plan jest w trakcie realizacji i aktywnie bierze w nim udział już ponad 200 osób! O czym mowa? Chodzi o wirtualny klub książki #12na12 – całoroczną zabawę, w ramach której przeczytamy wspólnie 12 książek i porozmawiamy o nich. Zobaczcie, jak to będzie wyglądało!

Pomysł zaczerpnęłam od Klaudyny Maciąg, która na Instagramie poprosiła swoich obserwatorów o podanie tytułów, spośród których wybierze 12 do przeczytania w roku 2022. Pomyślałam sobie: genialne! A co, gdyby pójść o krok dalej i zachęcić więcej osób do przeczytania 12 wybranych książek?! Powstałby z tego prawdziwy… wirtualny klub książki!

Od pomysłu przeszłam natychmiast do realizacji i zapytałam, jakie książki moglibyśmy wspólnie przeczytać. W ciągu zaledwie kilku dni podaliście na Instagramie i Facebooku prawie setkę tytułów (a może i ponad setkę – było ich naprawdę dużo), co było dla mnie sygnałem, że ten projekt ma szansę powodzenia. Dziś mogę oficjalnie ogłosić, że wirtualny klub książki #12na12 zaprasza wszystkich w swoje gościnne progi!

Wirtualny klub książki #12na12 – lista lektur na rok 2022

  • STYCZEŃ (thriller) Marc Elsberg „Zero”
  • LUTY (reportaż) Tomasz Michniewicz „Chrobot”
  • MARZEC (powieść historyczna) Elżbieta Cherezińska „Saga Sigrun”
  • KWIECIEŃ (język) Gaston Dorren „Babel”
  • MAJ (klasyka) Jane Austen „Duma i uprzedzenie”
  • CZERWIEC (popularnonaukowe) Yuval Harari „Sapiens”
  • LIPIEC (fantasy) Andrzej Sapkowski „Ostatnie życzenie”
  • SIERPIEŃ (biografia) A. Scott Berg „Geniusz”
  • WRZESIEŃ (lit. piękna) Elena Ferrante „Genialna przyjaciółka”
  • PAŹDZIERNIK (lit. faktu) Katarzyna Czajka-Kominiarczuk „Seriale”
  • LISTOPAD (lit. młodzieżowa) Markus Zusak „Złodziejka książek”
  • GRUDZIEŃ (lit. dla dzieci) Maja Lunde „Śnieżna siostra”

Na Instagramie, na Facebooku i za pośrednictwem newslettera będę cyklicznie zapowiadać kolejną książkę. Tam też pojawią się podsumowania i wnioski. A przez cały miesiąc możemy wymieniać się wrażeniami w klubie dyskusyjnym na Discordzie! Jeśli jeszcze nie znacie tej aplikacji, dajcie jej szansę. Jest darmowa i dość intuicyjna, a co najważniejsze – nie wymaga posiadania kont w żadnych mediach społecznościowych. Możecie ją zainstalować na komputerze albo na komórce i dyskutować z innymi członkami wirtualnego klubu książki.

Żeby dołączyć do klubu #12na12 na Discordzie, kliknijcie ten link – oczywiście po zainstalowaniu aplikacji.

Styczeń jest dla nas wszystkich miesiącem poznawania możliwości Discorda i testowania tego, co możemy wycisnąć z całej akcji. Jeśli macie jakieś pomysły – koniecznie się nimi podzielcie. Tworzymy ten klub wspólnie!

Posty i relacje dotyczące akcji oznaczajcie hashtagiem #12na12 – będzie nam łatwiej się odnaleźć w czeluściach mediów społecznościowych. Pamiętajcie też, że naszym głównym celem jest zabawa, poznawanie książek i ludzi, którzy tak jak my uwielbiają czytać! To nie wyścigi ani żaden przymus. Jeśli któraś lektura Wam nie odpowiada – po prostu ją pomińcie i przejdźcie do kolejnych.

To jak? Zaczniecie nowy rok z książką o wizji świata zawładniętego przez media społecznościowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *