Recenzje

Niezwykłe gatunki literackie dla dzieci – dwie nowości wydawnictwa Tadam

Niezwykłe gatunki literackie dla dzieci Uczucia i Miasto Złotej wydawnictwo Tadam

Już dawno pogodziłam się z myślą, że nigdy nie poznam i nie przeczytam wszystkich dobrych książek, jakie zostały wydane w języku polskim (bo marzyć o wszystkich książkach świata to byłaby jeszcze większa przesada). Ale dotąd wydawało mi się, że umiałabym chociaż przyporządkować je do gatunków. Tymczasem wydawnictwo Tadam udowodniło mi całkiem niedawno, że i o gatunkach wiem tyle, co nic. Okazuje się, że są takie gatunki literackie dla dzieci, o których nie miałam pojęcia.

Niezwykłe gatunki literackie dla dzieci – poznaj nowości wydawnictwa Tadam!

Janusz Leon Wiśniewski, Uczucia, il. Ania Jamróz (wyd. Tadam)

Tak, to ten sam Janusz Leon Wiśniewski, który lata temu napisał S@motność w sieci – książkę, która szybko zdobyła pierwsze miejsca na listach bestsellerów. Z Anią Jamróz, ilustratorką, współpracował już przy bajce Marcelinka rusza w Kosmos. I – jak widać – było to spotkanie na tyle udane, że mamy teraz okazję oglądać jego drugą odsłonę.

Jeśli śledzicie nowości książkowe dla dzieci, to mogliście ostatnio zauważyć wysyp książek o uczuciach. I bardzo dobrze, bo rozmów o uczuciach nigdy za wiele. A zdecydowanie łatwiej je przeprowadzać, jeśli mamy „pomoce naukowe” w postaci mądrych książek. Janusz Leon Wiśniewski co prawda w podtytule nazywa swoją Dziecinnymi opowieściami o tym, co najważniejsze, ale nie dajcie się zwieść pozorom – to tylko lekka prowokacja.

Uczucia to proste historyjki pisane z perspektywy kilkuletniego chłopca, który zmaga się z codziennością. Opowiadania są krótkie, każde z nich dotyczy jakiegoś konkretnego wydarzenia z jego życia, a autor dodaje do nich od siebie tytuł – nazwę uczucia, które zostało opisane. Czasem to mocne słowa, jak „Nienawiść”, „Zazdrość”. Czy małe dziecko potrafi nienawidzić? A może z nienawiścią spotyka się wśród rówieśników? Nie żyjemy w szklanych bańkach. Nawet jeśli nasze dzieci nie potrafią nazwać pewnych uczuć, one je otaczają. I warto o nich rozmawiać.

Jak widzicie, mimo konwencjonalnego gatunku, sam temat jest już niezwykły. A dopełniają go przepiękne rysunki Ani Jamróz. Koniecznie sprawdźcie na filmie powyżej, jak dzielą się karty książki Uczucia wydawnictwa Tadam. Te niezwykłe zabiegi pozwoliły ilustratorce dopisać kolejną warstwę do i tak już bogatej w treści książki. Gniew oplatający głowę dziecka i wciągający ją w ciemność, marzenia ulatujące z rąk chłopca jak papierowe motyle – to wszystko zobaczycie na pastelowych, delikatnych, błękitnych ilustracjach Ani Jamróz. Dajcie szansę temu duetowi, żeby wprowadził do Waszych domów te „dziecinne opowieści”. Nie pożałujecie.

Książka do kupienia TUTAJ.

Niezwykłe gatunki literackie dla dzieci Uczucia wydawnictwo Tadam

Daniel Chmielewski, Miasto Złotej, il. Magda Rucińska (wyd. Tadam)

Wkraczamy powoli w strefę gatunków niezwykłych. Czy wiedzieliście, że jest coś takiego jak horror urbanistyczny dla dzieci? Kiedy pierwszy raz sięgnęłam po Miasto Złotej, nie miałam pojęcia o istnieniu tego gatunku. Lektura zaczęła się zupełnie niewinnie. Moim oczom ukazała się mała dziewczynka (fakt, wyglądają nieco strasznie z bladą twarzą i podkrążonymi oczami, ale zrzuciłam to na karby wyobraźni ilustratorki). Dziewczynka mieszkała w wielkim betonowym mieście, ale nie wyglądała na nieszczęśliwą. Opisywała kolory, jakie widzi na tle kamiennych ścian, swoje rozrywki, radości… A jednak szybko okazało się, że jej entuzjazm wynikał po prostu z niewiedzy.

Jeśli nie znasz innego świata, nie zdołasz zauważyć, że z Twoim jest coś nie tak, a betonowe, geometryczne miasto, w którym jedynymi przyjaciółmi są miś i lala, zdecydowanie nie powinno być uznane za normalne otoczenie dla kilkuletniej dziewczynki. Pewnego dnia Złota dostrzega wśród murów miasta tajemniczą postać. Rozpoczyna się pogoń za nieznajomą. To wyścig, który wiele zmieni w życiu Złotej i jej przyjaciół – uświadomi im, jak wiele tracą, tkwiąc w betonowych murach.

Ilustracje Magdy Rucińskiej podsycają atmosferę grozy. Głębokie odcienie fioletu i niebieskiego sprawiają wrażenie braku słońca, braku życia. Czy Złotej uda się zbiec z osaczającego ją Miasta? Do dyspozycji ma tylko swoją wyobraźnię i pomoc przyjaciół. Daniel Chmielewski wciąga w tę historię także młodych czytelników, pozwalając im opowiedzieć Złotej o ich świecie. I oby jak najwięcej z nich potrafiło narysować dla Złotej nie tylko kamienne bloki i ekrany komputerów, ale także drzewa, zwierzęta i słońce. Bo w przeciwnym wypadku i nam zostanie już tylko wyobraźnia, a Miasto zwycięży.

Książka do kupienia TUTAJ.

Niezwykłe gatunki literackie dla dzieci Miasto Złotej wydawnictwo Tadam

Podobają Wam się nowości wydawnictwa Tadam? Porozmawiajmy o nich na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *